معرفی محصولات میناکاری

میناکاری یکی از هنرهای باستانی و اصیل می باشد. سابقه ی این هنر به پنج هزار سال قبل برمیگردد. میناکاری را میتوان هنر ترکیب خاک و آتش نامید. صنایع دستی میناکاری دارای قیمتی مناسب و با کیفیت بالا می باشد که دارای جنبه های زینتی و کاربردی است.


میناکاری


امروزه در ایران کانون تولید محصولات میناکاری شهر اصفهان می باشد. هنرمندان خوش ذوق اصفهانی انواع ظروف میناکاري همچون گلدان مینا کاري،قندان مینا کاری،قاب بشقاب میناکاری و ... تولید می نمایند. محصولات میناکاری را میتوانید به عنوان یک هدیه بسیار خاص و ارزنده به راحتی تهیه نمایید. ظروف میناکاری اصفهان کار دست بوده و در کوره تهیه میشود.گلدان-مینا


هنر میناکاری معمولا بر روی ظروف مسی،طلایی و نقره ای انجام میشود که از بین آنها استفاده از ظروف مسی رایج تر می باشد. میناکاری از لحاظ روش و نوع تولید به دو دسته ی مینای خانه بندی و مینای نقاشی تقسیم میشود. برای مینای خانه بندی از مفتولهای بسیار نازک استفاده میشود که بر روی سطح کار گذاشته شده و سپس درون کوره با حرارت بسیار بالا قرار میدهند. این نوع میناکاری در جنوب کشور رایج تر است.


هنر-مینا-کاری


مینای نقاشی که در اصفهان رایج است نقش و نگارهای مینا بر روی لعاب شفاف قرار میگیرد. سپس مرحله ی لعاب دهی چندین مرتبه تکرار میشود و درون کوره با حرارت بسیار بالا قرار داده میشود. زیور آلات،اشیای تزئینی همچون انگشتر،گردبند،گوشواره، درب و ضریح های مکانهای مذهبی، بشقاب، گلدان مینا،قدح و بسیار از لوازم دیگر با هنر میناکاری و بعضا با ترکیب هنرهای دیگری همچون خاتم کاری،مینیاتور و ... انجام میشود.


گلدان-میناکاری-مسی