آشنایی با هنر میناکاری

میناکاری هنر آتش و خاک می باشد و سابقه ی آن به قبل از میلاد مسیح برمیگردد. صنعت میناکاری در اصفهان بسیار رواج داشته و از بازار خوبی برخوردار است. سابقه ی هنر میناکاری در اصفهان به دوران پهلوی بر میگردد.


میناکاری


هنرمندان اصفهانی صنایع دستی بسیار زیبایی را با هنر میناکاری تولید می نمایند. این هنر از ارزش و جذابیت خاصی برخوردار است و بر پایه فلزانی همچون مس، طلا، نقره، مس، ورشو، آهن و برنج انجام میشود و با رنگهای مخصوص زیبایی آن دوچندان میشود. طراحی ها و نقش و نگارهایی که بر روی بسیاری از محصولات میناکاری همچون گلدان میناکاری انجام میشود برگرفته از معماری مساجد می باشد.


بشقاب-میناکاری


برای مثال رنگهایی همانند فیروزه ای،لاجوردی،آبی آسمانی و سرمه ای اصلی ترین رنگهای به کار رفته بر روی یک گلدان میناکاری مسی می باشد. این هنر پنج هزار ساله امروزه در شهر اصفهان بیشتر از دیگر جاها دیده میشود و به همین دلیل ظروف میناکاری اصفهان از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.
گلدان-مینا-کاری


رنگهایی که برای میناکاری استفاده میشوند شامل رنگهای گیاهی،معدنی و فلزی هستند و معمولا از ترکیب اکسید فلزات با انواع خاصی از نمکها به دست می آیند و از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار می باشند. نقش و نگار اسلیمی و ظریفی که بر روی ظروف میناکاری حک شده است به صورت صاف و یکدست بوده و به این گونه محصولات زیبایی چشم نوازی داده است که آن را به یک انتخاب مناسبی برای هدیه و تزیین دکوراسیون تبدیل نموده است.


هنر-مینا-کاری